Почиње спровођење Пројекта „Социоекономска инклузија у Брчко дистрикту БиХ“
15.12.2023. Потписивањем Меморандума о разумијевању између Владе Брчко дистрикта БиХ, Чешке развојне агенције и CARE Чешке Републике званично је почело спровођење пројекта „Социоекономска инклузија у Брчко дистрикту БиХ“ вриједности 2.7 милиона КМ. Циљ овог пројекта је у наредне три године повећати социјалну инклузију и створити одрживе прилике за запошљавање грађана у овом дијелу БиХ, с посебним фокусом на маргинализоване и рањиве категорије становништва.
15.12.2023.
Градоначелник Брчко дистрикта БиХ прим. др Зијад Нишић истакао је да је ово до сада највећи износ гранта додијељен једној локалној заједници у Босни и Херцеговини за ове потребе. „Влада чини све да се закони прилагоде демократизацији и унапређењу људских права и инклузије тако да су институције потписнице Меморандума заиста прави партнери на путу остваривања тих циљева. Сада је у току реализација Закона о запошљавању и рехабилитацији инвалида и оних са интелектуалним потешкоћама тако да ће то бити компатибилно с овом иницијативом”, истакнуо је Нишић.
Пројекат финансира Чешка развојна агенција као дио развојне сарадње Чешке Републике и Босне и Херцеговине, а спроводе CARE International и Јединица за имплементацију пројеката који се финансирају из међународних фондова при Развојно-гарантном фонду Брчко дистрикта БиХ.
Конзул и руководилац Одјељења за развојну сарадњу Амбасаде Чешке Републике у БиХ Štěpán Šantrůček објаснио је како је БиХ једна од шест држава у којој спроводе развојне пројекте. „Након РС-а и ФБиХ, ово је први пројекат који спроводимо у Дистрикту с фокусом на маргинализоване и занемарене. Изузетно ми је драго да је фокус ове развојне сарадње подршка тој категорији становништва, што је тема којој ми као држава посвећујемо посебну пажњу и посједујемо обимно знање и искуство.”
Катарина Кламкова, директорица CARE Чешке Републике, нагласила је да се уз финансијска средства Чешке Републике овај пројекат финансира и индивидуалним донацијама чешких грађана. „То показује колико смо мотивисани да размијенимо искуства са грађанима БиХ и подржимо социоекономски развој. Та мотивација је дјелимично условљена и чињеницом да наше двије земље дијеле дугу историју и славенски језик”, објаснила је Кламкова.
Директорица CARE International Balkans Сумка Бучан истакла је како је привилегија учествовати у једном оваквом пројекту, који ће остварити одрживе резултате кроз центар за подршку и услуге, али и дати прилику иноваторима, социјалним предузетницима, младима, а поготово маргинализованим групама да нађу своје мјесто на тржишту рада. „Социоекономска анализа указује да је стопа незапослености порасла у Дистрикту у односу на 2018. годину, поготово кад су у питању жене. То значи да морамо посебну пажњу, поред маргинализованих група, обратити и на запошљавање жена и пружање услуга које ће им помоћи при томе”, закључила је Бучан.