“Dan Evrope”, 9. SVIBANJ
Nakon završetka Drugog svjetskog rata britanski premijer Winston Churchil održao je poznati govor u Zürichu 19. rujna 1946. godine i pozvao europske vođe da stvore Ujedinjene Države Europe na temeljima partnerstva. Nakon četiri godine ugledni francuski ekonomist, Jean Monnet, predložio je francuskom ministru vanjskih poslova, Robertu Schumanu, osnivanje zajedničkih ovlasti Njemačke i Francuske nad proizvodnjom i preradom ugljena i čelika. Schuman je prijedlog, poznat pod nazivom “Schumanova deklaracija” 9. svibnja 1950. predstavio francuskom parlamentu, što je nakon toga i uslijedilo stvaranje Europske federacije, odnosno današnje Europske unije (EU). Na samitu u Milanu EU lidera 1985. godine donesena je i odluka da se 9. svibanj obilježava kao Dan Europe.
24.5.2010.
BiH OBILJEŽAVA “DAN EUROPE”
Europska unija danas ima 27 država članica, a među potencijalnim kandidatima za ulazak u EU nalazi se i BiH koja “Dan Europe” obilježava od 1997. godine kroz različite športske i kulturne aktivnosti.
Od 1992. godine održano je niz pregovora i sastanaka sa Europskom zajednicom, a jedan od bitnijih koraka napravljen je 16. lipnja, 2008. godine gdje je potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SPP) BiH Europskoj uniji.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju je nova, treća generacija europskih sporazuma ponuđena isključivo zemljama zapadnog Balkana, u sklopu Procesa stabilizacije i pridruživanja. Cilj sporazuma je uspostava stabilnosti na ekonomskoj i političkoj razini. Države koje su postale članice petim proširenjem Europske unije su potpisale Sporazume o pridruživanju.
Ovim potpisanim Sporazumom, Bosna i Hercegovina je potvrdila status zemlje potencijalne kandidatkinje. SSP je „mještovitog“ karaktera, što znači da su za područja suradnje dijelom odgovorne zemlje članice, a dijelom Europska unija. SSP na odgovarajući način uređuje odnose Bosne i Hercegovine s Europskom unijom u sva tri stupa Unije (Europska zajednica: ekonomske politike i unutarnje tržište, zajednička vanjska i sigurnosna politika te pravosuđe i unutarnji poslovi).
Sporazum se sastoji od 10 glava: opći principi; politički dijalog; regionalna suradnja; slobodno kretanje robe; kretanje radnika, poslovno nastanjivanje, pružanje usluga, kretanje kapitala; usklađivanje prava, provođenje prava i pravila konkurencije; pravda, sloboda i sigurnost; politike suradnje; financijska suradnja; institucionalne, opće i završne odredbe.BIH ČEKAJU VELIKE OBVEZE
Sa potpisanim Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju Bosna i Hercegovina je stupila u prvi ugovorni odnos sa Europskom unijom i zadatak BiH je da provede odredbe Sporazuma i da nastavi sa svojim aktivnostima i ispunjavanjem kriterija za punopravno članstvo. U različitim segmentima državnih institucija i oblasti do sada su napravljeni značajni pomaci, ali da bi se ispunili svi zahtjevi koja nalaže EU Bosna i Hercegovina mora uraditi još veliki niz reformi kao što je funkcioniranje izvršnih i zakonodavnih tijela, ekonomskih i socijalnih prava, javne uprave, gospodarstva i slično.
Sukladno predviđenim obvezama u procesu europskih integracija Brčko distrikt BiH, također, ima vrlo značajnu ulogu. Započet je process harmonizacije propisa Distrikta sa propisima EU, čime se ispunjavaju obveze standardizacije pravnog okvira. Također, Brčko distrikt BiH nastoji koristiti šanse koje nudi EU kandidiranjem projekata koji imaju za cilj unaprjeđenje ekonomskog društvenog statusa Brčko distrikta.
Bez sumnje BiH očekuju veliki reformski procesi kako bi ispunila sve neophodne kriterije za članstvo u EU. Nakon završenog čina i zvaničnog ulaska u EU građani BiH će konačno moći uživati u pravima u kojima trenutačno uživaju građani Europske unije.
Svim građanima Brčko distrikta BiH i Bosne i Hercegovine čestitke u povodu 9. SVIBNJA, “DANA EVROPE”.