Покренута кампања за ХПВ вакцинацију уз подршку UNFPA, од наредне седмице почиње вакцинација

Одјељење за здравство и остале услуге Владе Брчко дистрикта Босне и Херцеговине у сарадњи с Популационим фондом УН-а (UNFPA) организовало је данас радионицу и промоцију ХПВ вакцинације у Хотелу „Јелена“ у Брчком.

Image for news

Шеф Одјељења за здравство и остале услуге Владе Брчко дистрикта БиХ Асмир Мујановић истакао је важност дугоочекиваног почетка доступности ХПВ вакцине у Дистрикту. Он је нагласио да је ово први пут да су буџетска средства за 2024. годину обезбиједила довољан број вакцина за грађане. Такође је најавио наставак улагања у ову област и за наредну годину у износу од 150.000 КМ.

"Надам се да ћемо у наредном периоду учинити максималне напоре на промоцији значаја ове вакцине. Ми се на овај начин придружујемо и другим срединама у БиХ које су за своје суграђане обезбиједиле ове вакцине и не заостајемо за ентитетима, већ их пратимо", закључио је Мујановић.

Шефица Пододјељења за јавно здравство Владе Брчко дистрикта БиХ, др Анђа Николић изразила је задовољство што вакцинација коначно почиње у Дистрикту те нагласила значај набавке најсавременије вакцине.

"Од понедјељка крећемо са вакцинацијом у сарадњи са ЈЗУ “Здравствени центар Брчко” Брчко дистрикта БиХ. Набавили смо најсавременију деветовалентну вакцину и за почетак смо узели 800 доза. Будући да се вакцина даје у двије дозе, то значи да је обухваћено око 400 наших дјечака и дјевојчица који су програмом, односно стручним, методолошким упутством предвиђени за вакцинацију. Према упутствима Свјетске здравствене организације најбољи је период вакцинације од 12 до 14 година, али свака земља прави свој национални програм. Ми смо нашим програмом обухватили дјецу од 9 до 14 година и то представља довољно времена да се развију антитијела да би се заштитила наша омладина од врло опасне болести”, рекла је Николић.

Она је истакла да према подацима Свјетске здравствене организације годишње умире 350 хиљада жена.

"Што се тиче података за Дистрикт, морам рећи да је у посљедњих пет година обољело око 28 жена, а умрло чак 10. Ми апелујемо на све наше младе да се вакцинишу против ХПВ-а. Сви који су напунили и 15 и 16 година моћи ће да добију бесплатно вакцину, а старији ће уз препоруку специјалисте исто тако моћи да добију бесплатно вакцину", рекла је Николић.

 

Водитељка Програма сексуалног и репродуктивног здравља и младих у Популационом фонду УН БиХ, др Енида Имамовић нагласила је да је превенција рака грлића материце кључни дио мандата ове организације. Упозорила је на алармантне податке о смртности од рака грлића материце у БиХ гдје, како је рекла, три жене сваке седмице умиру од ове болести.

Она је рекла да је данашња радионица врло важан корак имплементације овог програма.

"Ми морамо још даље појачати напоре и спровођењем организованог скрининг програма рака грлића материце у комбинацији са ХПВ вакцинацијом може се до 90% смањити стопа рака грлића материце", закључила је Имамовић, додајући да ће UNFPA наставити подржавати здравствене власти у рјешавању овог проблема.

Посљедњи документи