Проглашена епидемија заразне болести малих богиња (Morbilli) на подручју Брчко дистрикта БиХ: „Најзначајнија превентивна мјера је вакцинација“

Шеф Одјељења за здравство и остале услуге Асмир Мујановић је на основу анализе чињеничног стања, на приједлог шефа Пододјељења за јавно здравство донио Одлуку о проглашењу епидемије заразне болести малих богиња (Morbilli) на подручју Брчко дистрикта Босне и Херцеговине.

Image for news

Докторка медицине Јасмина Чехић Љаљић у име Пододјељења за јавно здравство казала је да је од почетка године пријављено 112 случајева обољелих од морбила и то 28 обољелих у старосној групи до двије године, 27 обољелих у старосној групи од 2 до 5 година, 52 обољелих у старосној групи од 5 до 18 година те петоро старијих од 18 година. Навела је да је од укупног броја 24 хоспитализовано те да нема смртних исхода.

„Најзначајнија превентивна мјера је вакцинација против морбила. Обухват вакцинацијом против морбила за 2023. годину је износио 52%, а потребна вриједност за постизање колективног имунитета је 95%. Када се постигне колективни имунитет, болест престаје циркулисати. Од укупног броја обољелих, 92 није вакцинисано, четири особе су вакцинисане, док је 16 непотпуно вакцинисано“, навела је докторка Чехић Љаљић.

Шефица Хигијенско-епидемиолошке службе Дома здравља Брчко дистрикта БиХ, специјалиста епидемиолог Адријана Гргић представила је основне симптоме морбила.

„Прво се јавља висока температура, цурење из носа, црвенило очију и осип на унутрашњој страни образа. Седмог до осмог дана јавља се осип на тијелу који почиње иза ушију, обухвата космати дио главе, шири се на лице и према трупу, с тим да шаке и стопала нису прекривени осипом. Осип избија 48 сати и траје 5-7 дана након чега наступа перутање коже“, објаснила је докторка Гргић.

Она је објаснила и како поступити у случају појављивања симптома.

„Препорука је да се прво најавите телефоном о вашем доласку, да ставите маску на лице, да уколико кишете или кашљете користите папирни убрус који ћете замотати и бацити након употребе. Јако је битно да се не задржавате у чекаоницама и да се јавите на шалтер када дођете како би вас љекар одмах прегледао. Уколико неко од укућана има симптоме, а ако постоји неко ко је имуно компромитован или није вакцинисан, потребно је да се иста особа одмах изолује како не би пренијела болест другима. Што се тиче особе која је обољела, она је заразна четири дана прије појаве осипа и четири дана након појаве осипа, укупно осам дана, а може заразити девет до једанаест особа у свом окружењу. Уколико се симптоми јаве дјетету у вртићу или школи, потребно га је изоловати у другу просторију и обавезно позвати родитеља или старатеља да дођу по своје дијете. Уколико у другој групи постоји дијете које живи у истом домаћинству, потребно је и то дијете изоловати јер је велика вјероватноћа да ће се јавити обољење уколико није вакцинисан или је непотпуно вакцинисан“, казала је докторка Гргић.

Још једном је нагласила да је једина превенција морбила вакцинација.

„Даје се ММР вакцина у доби од годину дана, док се друга доза даје у доби од шесте године, пред почетак похађања школе. До сада је пракса била да је Дом здравља, када је у питању вакцинација, на располагању само у првој смјени. Међутим, због проглашења епидемије организоваће се давање ММР вакцине и у другој смјени, у дјечијем диспанзеру“, казала је докторка Гргић позвавши све родитеље који су пропустили вакцинацију, чија су дјеца здрава, која су непотпуна вакцинисана да доведу своје дијете на вакцинацију.

Навела је да су вакцине обезбијеђене и за здравствено особље.

„Препорука је да особе које раде са обољелима носе заштитне маске, воде рачуна о хигијени, о дезинфекцији руку и о провјетравању и дезинфекцији простора гдје се врши преглед таквих особа“, истакла је.

Посљедњи документи