Ninković: Slijedimo prakse Evropske unije s ciljem kreiranja olakšica za poljoprivredne proizvođače
Odjeljenje za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Vlade Brčko distrikta Bosne i Hercegovine aktivno radi na usklađivanju poljoprivrednih podsticaja sa standardima Evropske unije s ciljem kreiranja olakšica za poljoprivredne proizvođače s područja Distrikta.
7/29/2024
Šef Odjeljenja za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Milenko Ninković kazao je da je za ove namjene osigurano ukupno 15.900,000 KM uz dodatnih milion KM za regresirano gorivo.
Istakao je da su ove godine podsticaji u poljoprivredi povećani za 10%, s tim da su određeni podsticaji, kao što je slučaj sa pčelarstvom, povećani 33%.
„Pčelari će sada dobijati 40 KM po košnici, umjesto dosadašnjih 30 KM. Također, podsticaji za držanje krava povećani su sa 550 KM na 750 KM“, kazao je Ninković.
Podsjetio je i da su podsticaji za kapitalne investicije, nabavku opreme i mašina povećani sa 30% na 40% od novonabavljene vrijednosti.
Sistem rada odjeljenja u određenim segmentima se razlikuje u odnosu na entitete RS i FBiH, kazao je Ninković i dodao da je odjeljenje već određene dijelove uskladio sa standardima EU.
„Sistem podsticaja u Distriktu je drugačiji od sistema u entitetima gdje se podsticaji daju na osnovu otkupnih blokova. Kod nas je podsticaj po grlu i po hektaru gdje pratimo praksu Evropske unije. Prije mjesec dana sam imao sastanak i sa federalnim ministrom poljoprivrede koji je pohvalio Distrikt i rad odjeljenja u smislu poljoprivrednih podsticaja“, rekao je Ninković.
On je podsjetio da je Brčko distrikt BiH među prvima u regionu koji je uveo online aplikaciju za podnošenje zahtjeva za podsticaje.
„Sistem je u potpunosti funkcionalan i sada poljoprivredni proizvođači mogu podnositi online zahtjeve. Još uvijek nemamo sva zakonska rješenja, kao i elektronski potpis te je potrebno da poljoprivredni proizvođač nakon online podnošenja zahtjeva dođe u odjeljenje da zvanično potpiše zahtjev. Za ovu godinu do sada smo zaprimili 2070 zahtjeva i isplatili smo oko 8 miliona KM. Zahtjevi za podsticaje se primaju do 30. septembra i planiramo da sredstva isplatimo do 31. decembra ove godine“, kazao je Ninković.
Kada je u pitanju isplata šteta od afričke svinjske kuge Ninković je kazao da je do sada za naknadu štete isplaćeno 4.500.000,00 KM te naglasio da je Distrikt jedini u regionu koji je osigurao dodatnih 1. 950.000,00 KM za ponovno pokretanje proizvodnje.
„Kako bi sve proteklo kako treba mi smo dodatno pojačali i biosigurnosne mjere i veterinarski inspektori zajedno s našim zaposlenicima redovno pregledaju objekte na terenu“, naglasio je Ninković.