Нинковић: Слиједимо праксе Европске уније с циљем креирања олакшица за пољопривредне произвођаче
Одјељење за пољопривреду, шумарство и водопривреду Владе Брчко дистрикта Босне и Херцеговине активно ради на усклађивању пољопривредних подстицаја са стандардима Европске уније с циљем креирања олакшица за пољопривредне произвођаче са подручја Дистрикта.
29.7.2024.
Шеф Одјељења за пољопривреду, шумарство и водопривреду Миленко Нинковић казао је да је за ове намјене обезбијеђено укупно 15.900,000 КМ уз додатних милион КМ за регресирано гориво.
Истакао је да су ове године подстицаји у пољопривреди повећани за 10%, с тим да су одређени подстицаји, као што је случај са пчеларством, повећани 33%.
„Пчелари ће сада добијати 40 КМ по кошници, умјесто досадашњих 30 КМ. Такође, подстицаји за држање крава повећани су са 550 КМ на 750 КМ“, казао је Нинковић.
Подсјетио је и да су подстицаји за капиталне инвестиције, набавку опреме и машина повећани са 30% на 40% од новонабавне вриједности.
Систем рада Одјељења у одређеним сегментима се разликује у односу на ентитете РС и ФБиХ, казао је Нинковић и додао да је Одјељење већ одређене дијелове ускладио са стандардима ЕУ.
„Систем подстицаја у Дистрикту је другачији од система у ентитетима гдје се подстицаји дају на основу откупних блокова. Код нас је подстицај по грлу и по хектару гдје пратимо праксу Европске уније. Прије мјесец дана сам имао састанак и са федералним министром пољопривреде који је похвалио Дистрикт и рад Одјељења у смислу пољопривредних подстицаја“, рекао је Нинковић.
Он је подсјетио да је Брчко дистрикт БиХ међу првима у региону који је увео онлајн апликацију за подношење захтјева за подстицаје.
„Систем је у потпуности функционалан и сада пољопривредни произвођачи могу подносити онлајн захтјеве. Још увијек немамо сва законска рјешења, као и електронски потпис те је потребно да пољопривредни произвођач након онлајн подношења захтјева дође у Одјељење да званично потпише захтјев. За ову годину до сада смо запримили 2070 захтјева и исплатили смо око 8 милиона КМ. Захтјеви за подстицаје се примају до 30. септембра и планирамо да средства исплатимо до 31. децембра ове године“, казао је Нинковић.
Када је у питању исплата штета од афричке свињске куге Нинковић је казао да је до сада за накнаду штете исплаћено 4.500.000,00 КМ те нагласио да је Дистрикт једини у региону који је обезбиједио додатних 1.950.000,00 КМ за поновно покретање производње.
„Како би све протекло како треба ми смо додатно појачали и биосигурносне мјере и ветеринарски инспектори заједно са нашим запосленицима редовно прегледају објекте на терену“, нагласио је Нинковић.